KODĖL KIEKVIENAS VAISIUS TURI KAULIUKĄ?

KODĖL KIEKVIENAS VAISIUS TURI KAULIUKĄ?

Visai ne kiekvienas! Jeigu net naudosimės sąvokomis „vaisius” ir „kauliukas” jų įprastine reikšme ir vaisiams priskirsime tuos, kuriuos botanikai apibrėžia kaip „sultinguosius vaisius”, tai net ir tada, be vaisių su „kauliuku” viduje — vyšnios, slyvos, abrikoso, — rasime vaisių su sėklelėmis sultingo žiedsosčio paviršiuje — žemuogės, braškės. Tipiški vaisiai su kauliuku viduje yra kaulavaisiai, kurie susideda iš vieno kieto sumedėjusio vidinio kauliuko, sultingo (slyva, vyšnia) arba sauso (migdolas) apyvaisio ir labai plonos odelės. Sultingoji dalis ne visada valgoma: tokių kaulavaisių, kaip graikų riešutas arba migdolas, valgome tik branduolius. Užtat valgoma slyvos, vyšnios, persiko, abrikoso, datulės, sedulos, kai kuriais atvejais dygiosios kryklės sultingoji dalis. Be vienasėklių kaulavaisių, yra sudėtingų, sudarytų iš daugelio mažų kaulavaisių, išsidėsčiusių rutuliu ir lengvai atsiskiriančių nuo žiedsosčio. Tai avietės, gervuogės ir pan. žemuogės ir braškės, kaip ir avietės, vaisius sudėtingas, tik jis susideda ne iš mažų kaulavaisėlių, o iš sultingo, gardaus žiedsosčio, taip pat iš esančių jo paviršiuje mažų „sėklelių”, kurių, valgydami uogas, beveik nepastebime. Kitaip yra su erškėčio vaisiais. Čia mažus, plaukuotus „riešutėlius” gaubia raudonas žiedsostis. Didelę sultingųjų vaisių su sėklomis viduje grupę sudaro uogos. Pavyzdžiui, iš galime išskirti tikrųjų uogų tipą (vynuoges, serbentus, agrastus, pomidorus, bruknes), obuolio tipą (obuolį, kriaušę, svarainį, šermukšnį, erškėtį), vadinamųjų citrusinių vaisių tipą (citrinas, apelsinus) ir moliūgo vaisiaus tipą (moliūgą, agurką, melioną, arbūzą). Kitokie yra j uogas panašaus kukmedžio vaisiai, kurių sėklos— ryškiu apvalkalu padengti mažyčiai riešutėliai, arba kadagio vaisiai, kurių juodos „uogos” — kankorėžio atmaina. Riešuto tipo sėklas, be lazdyno, ąžuolo ir buko, taip pat turi beržas, alksnis ir kiti medžiai. įdomius ir savotiškus vaisius veda agaras, kuris taip pat vadinamas vandens riešutu, inkaru. Šis vaisius atrodo kaip inkaras su keturiais šerpetotais spygliais; jie jam padeda laikytis dumble, kur augalas leidžia atžalas ir auga. Agaro (vandens riešuto) vaisiai visai ne riešutai, greičiau tai yrą kaulavaisiai. Toks pavadinimas atsirado todėl, kad jo miltingos, turinčios kiek riebalų sėklos savo skoniu primena riešutus.

AR POMIDORAS LAUKINIS AUGALAS, AR JIS ŽMOGAUS IŠVESTAS?

Europoje pomidorus pradėta auginti XVIII amžiaus pabaigoje. Tik kai kuriose šalyse, pačiuose mūsų žemyno pietuose, jau XVI amžiuje buvo auginamos šios daržovės, atvežtos iš Peru (Pietų Amerika). Užtat, atradus Ameriką, pirmosios ekspedicijos į to žemyno gilumą visame ruože nuo Meksikos ligi Peru užtikdavo pomidorus, auginamus indėnų. Ir, be abejo, kaip tik ten yra laukinio pomidoro tėvynė. Esama daugybės įvairių pomidorų atmainų. Mes žinome žirnio didumo pomidorų (naudojamų dekoratyviniams tikslams) ir didelių „pomidorų pasaulio milžinų”, sveriančių iki kilogramo ir beveik neturinčių kauliukų. Žinome pomidorų lygių ir su įdubimais, plokščiu ir pailgų, obuolio, kriaušės ir slyvos formos arba beveik visai rutulio pavidalo; žinome baltų, geltonų, tamsiai purpurinių ir grynai „pomidorinių” arba oranžinio raudonumo. Jie visi atsirado kaip rūpestingo auginimo rezultatas, kaip žmogaus darbo rezultatas ir labai skiriasi nuo savo laukiniu protėvių.

Patiko? Pasidalink

KAIP ATSIRANDA MEDŽIO ŽIEVE?

KAIP ATSIRANDA MEDŽIO ŽIEVE?

Tai, ką paprastai vadiname medžio žieve, botanikoje vadinama „žieviniu stiebo sluoksniu”. Jis sudaro daugiausia išorinę dali ,,antrinės žievės”, esančios virš švelnaus brazdo sluoksnio. Kai sodžiaus berniukai pavasarį daro iš karklų dideles, jie nulupa visą antrinę žievę, kuri nusmunka nuo šakelės, slysdama kaip patepta, suspaustomis gyvomis brazdo ląstelėmis, pilnomis sulčių. Kai tie patys berniukai pjaustinėja iš pušinės žievės laivelius, jie, žinoma, panaudoja tam žievės sluoksnį.

Jauna, vos kelių savaičių amžiaus šakelė aptraukta plonute odele, susidedančia iš glaudžiai sukibusių kurių išorinės, surembėjusios sienelės yra padengtos vadinamosios kutikulos sluoksniu. Išorinės odelės apvalkalas ir kutikula — augalo vidaus dalių apsauga. Tačiau ilgainiui šios apsaugos nebepakanka. Šakelė storėja, ir plonas odelės sluoksnis darosi „per daug ankštas”. Vienų augalų jis sproginėja ir nukrinta, kitų — virsta kamštiniu sluoksniu. Kamštinis sluoksnis — tai ir yra ląstelės, sudarančios žievę. Iš minkštos, elastingos kamštinio ąžuolo žievės gaminame gelbėjimo juostas, padus, butelių kamščius ir daugelį kitų dalykų. Ji yra lengva ir nepraleidžia vandens. Mūsų ąžuolų žievė kieta, nes į jos sudėtį, be kamštinių ląstelių, taip pat įeina sumedėjusios, kietos ir neelastingos dalys. Kamštinis apvalkalas gamina vis naujus ląstelių sluoksnius, ir, nežiūrint to, medžių žievė nėra jau tokia stora. Tai vyksta todėl, kad išoriniai jos sluoksniai nuolat irsta arba lupasi. Jūs, turbūt, matėte plonus baltus žievės sluoksnius, karančius nuo beržo kamieno. Beržas, trešnė ir pušis kaip tik tokiomis plonomis juostelėmis numeta savo viršutinius žievės sluoksnius. žievei augant iš vidaus, jos viršutinis sluoksnis suskeldėja todėl žievės paviršius yra šerpetuotas, toks įprastas mūsų ąžuolams arba senoms pušims. Žievelė — tai medžio sluoksnis, kuris saugoja augalą nuo vandens išgaravimo, nuo šalčio, nuo sužeidimų.

Jeigu žievė neturėtų porų, medis negalėtų kvėpuoti. Oras, kaip ir vanduo, neprasiskverbia pro žievelę. Porai — tai oralaidės. Juos yra lengva pastebėti jaunose šakelėse, kur jie atrodo kaip grublėtos dėmelės žievelėje. Juos sudaro laisvai išdėstytos ląstelės, tarp kurių lengvai gali cirkuliuoti oras.

Patiko? Pasidalink

KODĖL AUGALAS ATSIGRĘŽIA Į SAULĘ?

KODĖL AUGALAS ATSIGRĘŽIA Į SAULĘ?

Šis reiškinys pastebėtas jau labai seniai. Juk pavadintas „saulėgrąža” nuo to ir yra kilęs, kad šis augalas pasuka „galvą” tą pusę, iš kurios krinta šviesa. Visiems žinoma, kad daugelis kambarinių augalų, pavyzdžiui, begonija arba kambariniai paparčiai, nejudėdami stovi ant palangės, o lapai pasisuka „nugara į žmones”. Dar daugiau: pastebėta, kad vienų augalų žiedai išsiskleidžia dieną, o kitų, atvirkščiai, vainiklapiai visą dieną būna suglausti ir atsiskleidžia vakare. Augalas sukiojasi dėl netolygaus užtemdytos ir apšviestosios jo pusių augimo. Užtemdytoji pusė auga greičiau, ir todėl augalas išsilenkia, tartum siekdamas šviesos. Tai ir yra prisitaikymas prie gyvenimo sąlygų, ir jis jau seniai žinomas žmonėms. Bet suprasti tokio prisitaikymo prie aplinkos sąlygų mechaniką toli gražu buvo nelengva. Šį reiškinį mums išaiškino avižų daigai, nes su jais buvo daromi pirmieji bandymai, kurie pagaliau atskleidė augalo judėjimo paslaptį. Jeigu pastatysime ant palangės pasėtų avižų puodelį, tai pamatysime, kad visi jų daigai savotiškai išsilenkia. Pradžioje buvo manoma, kad augimą stabdo „šaltis” nuo lango ir dėl to jo stiebeliai išsilenkia. Tačiau, atlikę paprastus bandymus, mokslininkai įsitikino, kad iš tikrųjų augalo sukiojimuisi daro įtakos šviesa, o ne temperatūra. Tiktai vien avižos sėklaskiltės apvalkalo galiuką apšvietus, jis tuojau pakrypdavo. Bet apvalkalo viršūnę nupjovus, sėklaskiltė nustodavo judėti. Tačiau pakakdavo tik priklijuoti želatina nupjautąją viršūnę, ir augalas pradėdavo normaliai reaguoti šviesą.

Tokiu būdu pasidarė aišku, kad augalas paslaptingai sukiojasi dėl specialios medžiagos, esančios jo viršūnėje. Ją pavyko atrasti, dedant ką tik nupjautus apvalkalų galiukus agar agarą — augalinius drebučius, gaunamus iš jūros dumblių ir vartojamus bakteriologijos mikrobams auginti. Pridėjus agaro gabaliuką iš vienos daigo pusės, augalas taip išlinksta, kaip apšviečiamas iš vienos pusės. Mokslininkai išskyrė šią paslaptingą medžiagą. Ji pavadinta „auksinu” (iš graikų kalbos žodžio „auksano” „didinu”, „augu”). Pasirodė, kad šviesos veikiamas auksinas persikelia neapšviestąją pusę, ir todėl ta pusė auga greičiau; tuo ir paaiškinamas augalo palinkimas į šviesos pusę. Paprastas paaiškinimas, tiesa? Kodėl taip sunku buvo atrasti ir išskirti auksiną, šių įdomių reiškinių kaltininką? Augaluose auksino yra labai maža. Jau 0,0001 miligramo auksino gali paspartinti 1 kilogramo masės augalo augimą.

Patiko? Pasidalink